Kiedy Barack Obama pomylił się nieznacznie przy składaniu prezydenckiej przysięgi (a właściwie został wprowadzony w błąd – bo słowa roty źle podyktował mu sędzia Sądu Najwyższego), to niemal natychmiast powtórzył ślubowanie. Zdarzyło się tak zresztą w historii USA po raz trzeci – Amerykanie bowiem uważają, że przysięga musi był złożona dokładnie według wzoru zapisanego w konstytucji.

W polskiej konstytucji również zapisano treść prezydenckiej przysięgi:

Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem.

Dziś Bronisław Komorowski składając przysięgę w Sejmie powiedział: "a dobrość Ojczyzny..." Oczywiście było to przejęzyczenie w znanym nam już stylu "bronkowym". Jednakże nie zmienia to faktu, że słowa "dobro" i "dobrość" sporo się od siebie różnią – a w dodatku tego drugiego nawet nie ma w słowniku. Amerykanie uznaliby bez wątpienia, że przysięga nie została złożona prawidłowo. W Polsce, rzecz jasna, nikt na to nie zwróci uwagi. Nawet media, które tak chętnie tropiły językowe wpadki Lecha Kaczyńskiego.

Bo to nieważne, że przysięga błędna. Ważne, że prezydent odpowiedni.